Program YRMM 2021

Times in CET. Small update from Wednesday, 18.02.

 Abstracts

DOWNLOAD

 190 kB

Wednesday, 24.02.2021

13:00 - Opening

13:00 Conrad Helm, Ellen Schulz-Kornas, Andy Sombke - The 2nd Young Researcher Meeting Morphology

13:15 Joachim T. Haug (Munich) - Morphology as a basis for recognising the decline of biodiversity in deep time - examples from lacewings.

14:30 - Session 1
Chair: Andy Sombke

14:30 Marina Moser (Stuttgart) - Ancient amber meets modern methods: Using micro-CT scanning to describe new species of Spalangiopelta from Baltic amber.

14:45 Marius Neugebauer (Aachen) - Structural and functional morphology of the spinning apparatus of cribellate spiders with special focus on their capture thread production.

15:00 Marco Niekampf (Göttingen) - The prothoracic defensive glands of stick and leaf insects.

15:15 Adrian Richter (Jena) - Morphology and closing mechanism of the mandibular gland orifice in ants (Hymenoptera: Formicidae).

15:30 - lean coffee: meet & greet
Chair: Ellen Schulz-Kornas

Thursday, 25.02.2021

09:30 - Session 2
Chair: Andy Sombke

09:30 Alexander Köhnsen (Kiel) - Compensatory suction feeding in dragonfly larvae? Evidence from computational fluid dynamics simulations.

09:45 CC Sheeja (Kerala) - Morphological variation in the larval malpighian tubules impetus social adaptations in ants.

10:00 Jessica Awad (Stuttgart) - Giant heads suggest ecological convergence in platygastrine parasitoid wasps.

10:15 Sebastian Decker (Vienna) - Morphology and systematics of the boring bryozoan family Penetrantiidae.

10:30 Coffee with breakout rooms

10:55 - Session 3
Chair: Conrad Helm

10:55 David Salamanca (Vienna) - Comprehensive single-cell atlas of a bivalve larva and developental decisions of molluscan cell lineages.

11:05 Petr Kuznetsov (Moskow) - New unusual features of proboscis in females of Bonellia viridis (Annelida: Bonelliidae).

11:20 Kenneth Kuba (Vienna) - Liquid uptake in Vespinae (Vespidae, Hymenoptera) - The morphology and function of mouthparts, hypopharynx and pharynx.

11:35 Jenny Michel (Stuttgart) - Comparative morphology of the venom delivery system of selected atractaspid, elapid and viperid snakes using micro-CT based 3D modulation.

11:50 Julian Bibermair (Vienna) - The morphology of lophopodid Phylactolaemata: Implications for the neuromuscular groundpattern.

12:05 Lunchbreak

13:15 - Session 4
Chair: Conrad Helm

13:15 Marco Meyer (Aachen) - Fingerprint-like nanostructure on a spider's hind leg prevents sticking to nanofibers.

13:30 Margret Eckhard (Vienna) - An uncommon defense mechanism - A characterization of the glue of four different centipede species.

13:45 Feodor Plandin (Moskow) - The first 3D reconstruction of the coelomic system in Novocrania anomala (Brachiopoda, Craniiformea).

14:00 Angelly Vasquez (Montreal) - Transitions in allometry reveal the evolution of worker caste polymorphism in farming fungus ants.

14:15 Coffee with breakout rooms

14:40 - Session 5
Chair: Ellen Schulz-Kornas

14:40 Sophie Greistorfer (Vienna) - The gland system of Latia neritoides (Gastropoda) in regard of its unique defence mechanism.

14:55 Kai Caspar (Essen) - Long live the king? Skull morphology and intersexual conflict in the eusocial Ansell's mole-rat.

15:10 Maria Isaeva (Moskow) - Lophophore innervation in Flustrina hispida (Bryozoa).

15:25 Wenke Krings (Hamburg) - Functional morphology of the molluscan radula - current approaches and future perspectives.

16:00 - ask an expert

Virtual meeting in Gathertown


Friday, 26.02.2021

09:30 - Session 6
Chair: Andy Sombke

09:30 Ritabrata Chowdhury (Varanasi) - Comparative analysis of mandible morphology: The curious case of Oecophylla smaragdina and Cataglyphis longipedem.

09:45 Zhanna Osipova (Moskow) - Morphology of the first discovered deep-sea phoronid.

10:00 Tobias Spanke (Bonn) - The prerequisites of 'pelvic brooding': A specialized reproductive strategy in Sulawesi ricefishes (Beloniformes; Adrianichthyidae)

10:15 Martin Horstmann (Bochum) - Capture of inducible defences and their costs in the model organism Daphnia.

10:30 Coffee with breakout rooms

10:55 - Session 7
Chair: Ellen Schulz-Kornas

10:55 Mikaeel Pasandideh Saqalaksari (Teheran) - Using micro-computed tomography to study the skeletal anatomy of the adult Aleiodes arnoldii Tobias, 1976 (Insecta: Hymenoptera, Braconidae).

11:10 Antoni Sánchez-Márquez (Barcelona) - Functional relationships between beak shape and trophic niche in sympatric cephalopods.

11:25 Alina Schüller (Bonn) - Uncovering the morphological changes in the reproductive system of the female pelvic brooder Oryzias eversi.

11:40 Thomas Filek (Vienna) - Ilia variability of Plateosaurus specimens from Frick (Switzerland) - preliminary results.

11:55 Paul Kalke (Göttingen) - How to get to the bottom of annelid evolution?

12:10 Lunchbreak

13:15 - Session 8
Chair: Conrad Helm

13:15 Max Farnworth (Bristol) - Of tracts, lineages, and evolution: An atlas of the Tribolium brain.

13:30 Allan Martín Carillo-Baltodano (London) - A key developmental framework in the key annelid Owenia fusiformis.

13:45 Ludwik Gąsiorowski (Bergen) - A single origin of excretory organs.

14:00 Thies Büscher (Kiel) - The stick insect attachment system: evolutionary ecology and functional morphology.

14:15 - farewell